Тема: Хімічна формула речовини (7 клас)

Розробила урок Мічківська Антоніна Олексіївна, учитель біології та хімії, Краматорської загальноосвітньої школи ІІІІ ступенів № 9

Мета:

  • закріпити поняття про прості і складні речовини, метали і неметали, хімічну формулу, якісний і кількісний склад речовини;
  • відпрацювати вміння складати формули за кількісним складом речовини, давати характеристику речовини за якісним і кількісним складом;
  • розвивати основні операції мислення та пізнавальні процеси, логічне мислення, математичні здібності, вміння давати характеристику речовини за схемою, аналізувати речовину за формулою;
  • виховувати самостійність, дисциплінованість, повагу один до одного, відповідальність, сприяти формуванню позитивного ставлення до навчання.

Тип уроку:  урок відпрацювання вмінь і навичок.

Методи: словесні (інструктаж до виконання завдань, інформаційне повідомлення, бесіда), тренувальні вправи (складання формули речовини за кількістю атомів, характеристика речовини за зразком та алгоритмом), інтерактивнівправи («Мій настрій», «Гра в м’яч», «Руки вгору», «Мікрофон»).

Форми: групові, індивідуальні.

Обладнання:  роздаткові матеріали.

Структура уроку:

І. Організація класу                                       (2 хв.)

ІІ.Актуалізація опорних знань учнів            (10 хв.)

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності         (5 хв.)

ІV. Розв’язування вправ                                (20 хв.)

V. Підсумки уроку. Рефлексія (5 хв.)

VІ. Домашнє завдання                                   (3 хв.)

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­«…Хімічні формули говорять хімікові цілу істо­рію речовини».

Д.І. Менделєєв.

ХІД УРОКУ      
І. Організація класу
  1. Перевірка домашнього завдання (2 учня біля дошки)
  2. Вправа «Мій настрій»

Ознайомлення з особливостями оцінювання на  уроці (бланки оцінювання).

ІІ. Актуалізація опорних знань

Самостійна робота

Прості речовини

Складні речовини
Метали Неметали

Користуючись наведеним нижче переліком речовин заповніть таблицю

O2,  Sn,  C6H12O6,  Si,  Al,  Br2,  ZnS,   Na,  Al2(SO4)3,  F2,  H2O,  H2,  Pb,  V2O5,  P,  CH4,  Hg,   Ca,  O3,  Ni.  Fe.CO2    Na

Інтерактивна вправа «Гра в м’яч». Кинути в клас м’ячик. Учень, який спіймає, дає визначення поняття,  повертаючи м’яч.

Дати визначення понять: речовина, проста речовина, метал, неметал, складна речовина,атом, молекула, властивості речовини.

Інтерактивна вправа «Руки вгору». Назвати прості і складні речовини, учні піднімають руку тільки тоді, коли називається складна речовина:

сульфур оксид, сірка, нітратна кислота, фосфор оксид, гелій, магній силікат, марганець, літій оксид, мідь, натрій нітрат, магній, кисень, хлор, барій фосфат, хлоридна кислота, йод, плюмбум гідроксид, олово, кремній, озон, хлор,повітря.

Мотиваційна промова учителя: Наша барвиста багата українська мова  базується на алфавіті, який представлений  буквами.

Хімічна мова говорить теж буквами, словами, реченнями. Тільки Букви – це хімічні символи, які складаються в слова — хімічні формули, а хімічні формули —  в рівняння реакцій, як слова  в речення…… але це все ми  будемо поступово розглядати на наступних уроках…..

 ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів  Пояснення теми і мети уроку

 Бесіда

Всі ми стикалися з такими речовинами як сода, вода, видихаємо ми вуглекислий газ, пишемо крейдою на дошці а в зошитах олівцями в яких — графіт, дорогоцінний камінь — алмаз, мама використовуємо у випічці соду, кожен день ми споживаємо сіль і т.д …

Дискусія. Доповідь вчителя

Доречі , наша велика і рідна Україна  є  багатющою державою , скарбницею з цінними копалинами та природними ресурсами, залежами природніх дорогоцінних речовин . Головне промислове багатство України — це кам’яне вугілля і залізна руда. Загальні запаси вугілля в Україні – 56.6млрд. Всі ми знаємо наш славетний Угледар, який славиться вуглем. А знаєте ви його формулу, як він пишеться  хімічною мовою ?  Вуглець, карбон, просто С – є формулою графіту, алмазу, сажі, вугля

 Довідкові  матеріали. Пояснення вчителя. Міжпредметний зв’язок «Хімія-географія».

Пізнавальний матеріал

Сіль –могутні поклади кам’яної солі в Донбасі, Дніпровсько-Донецькій западині та Закарпатті, а у вигляді природних підземних розсолів — в Прикарпатті. Найбільші родовища, які давно розробляються, — Артемівське (майже 16 млрд т) і Слов’янське (5,5 млрд т, обидва — Донецька область) і Солотвинське (0,5 млрд т, Закарпаття). Значні запаси солі в ропі солоних водойм Азово-Чорноморського узбережжя і Криму, зокрема — озера Сиваш. Формула її —  HCl

Залізної руди, головного виду сировини, без якого ні чавуну, і стали не звариш, нашим підприємствам вистачить ще років на 200. Родовища: Криворізький басейн (Дніпропетровська обл.), Маріупольське (Донецька обл.), Білозерський залізорудний район (Запорізька обл), Кременчуцький залізорудний район (Полтавська обл.)Формула її Fe. За поширеністю у природі ферум посідає друге місце серед металів (після алюмінію). На нього припадає 5,10% маси земної кори. За вмістом у земній корі ферум посідає 4-е місце. Зустрічається він виключно у вигляді сполук. Вільне залізо знаходять лише в метеоритах. Ферум — поширений елемент метеоритної речовини: в кам’яних метеоритах міститься до 25%, а в залізних 90,85 мас.% Fe.

Сірка — великі запаси сірки в Передкарпатті (196 млн т), але її видобуток значно впала через різке зменшення споживання сірки у світі наприкінці XX століття. Її добували в Львівській області . Формула її – S

Марганець —  хімічний елемент незамінний у виробництві сталі, родовища марганцевих руд  «Нікопольське, Дніпропетровське, українська металургія на 2 місті  по залізним та марганцевим рудам у світі. Формула його — Mn

Титан широко застосовується в машинобудуванні, а його сполуки — у виробництво барвників. Україна — головний постачальник титанової сировини в Європу і Росію. Титанові руди — один з небагатьох видів металевого сировини, з яким в Україні немає особливих проблем у сенсі запасів та економічної доцільності видобутку. Виявлено десятки родовищ титанових руд — Іршанське, Житомирське, Дніпропетровське. Формула його – Ті

Золото — Україна перспективна на золото. Золотовмісні гірські породи зосереджені в надрах Карпат, Українського щита і Донецького кряжу. Краще досліджені ресурси золота Карпат, де корінні горизонти у багатьох районах залягають неглибоко від поверхні, особливо в Закарпатті, насамперед у високогірних районах  Формула  його – Аu

Крейда — поклади якої оцінюються в 450 млн т. Основні запаси зосереджені у Донецькій обл, Сумська, Чернігівська, Харківська області.

Високоякісний Мармур, вапняк, туф — розробляють в Закарпатській області, Івано-Франківської, Тернопільської, Львівської. Значні запаси Граніту зосереджені в Запорізькій, Дніпропетровській і Донецькій області. Крейда, туф, вапняк ,мармур – формула   СаСО3

Каолін —  залягають у межах Українського щита на великих площах, їх видобувають у Вінницькій, Запорізькій, Житомирській областях. Найбільшим у світі родовищем каолінів є Просянівське в Дніпропетровській області. використовують його для виробництва порцеляни, як наповнювач під час виготовлення паперу, гуми тощо. Високоякісні каоліни використовують переважно для виготовлення вогнетривких виробів. Формула –Al2O3

Більше того Україна володіє єдиним у світі напівдорогоцінним камінням — маріуполіт (Донецький шельф), що на Близькому Сході модно обробляти апартаменти шейхів.

Завдання:

В Україні розроблені та виявлено родовища нафти, газу, вугілля, торфу, сланців, урану; заліза, марганцю, хрому і нікелю, титану, магнію, а також алюмінію, міді, цинку, свинцю. Є в надрах країни золото, срібло, ртуть, берилій, літій, цирконій, гафній, тантал, ніобій, кобальт, олово, вольфрам, молібден, ванадій, ітрій і лантаноїди, і розсіяні елементи германій, скандій. Запишіть будь ласка всі ці елементи  хімічною мовою – хімічними  символами….

Ми  ознайомилися  з  деякими формулами простих речовин  і зрозуміли що:

Хімічна формула  = хімічний символ

Хімічна  формула —  умовний запис кількісного та якісного складу речовини.

ІV. Розв’язування вправ

Робота в малих групах. Алгоритм. Опорна схема

Завдання для роботи в групах:

Розбираємо формули речовин:

А)Крейда —  СаСО3 ,  це складна  речовина , яка складається з 3 видів  атомів –кальцію Са, карбону  С, кисню О. Це був якісний склад формули

Кількісний полягає в  кількості кожного атома в формулі – 1 Са, 1 С, 3 О

Де  1,3 – індекси, які вказують на кількість атомів

Б) 3 Al2O3 – три молекули складної речовини містять 6 атомів  алюмінію та 9 атомів кисню

Якісний склад  формули – атом алюмінію та атом  кисню

Кількісний – 6: 9= Al  : О

Коефіцієнт показує кількість молекул речовини

Робота  в групах:

№1    Прочитати формули і проаналізувати якостей і кількостей склад (відповідають по ланцюжку по черзі)

FeBr3—               3 S —          AlCl3—                 NaOH—               BaCO3—     4H2O—          5O2—          2Fe—                8 P—             3 H2S—

№2   Записати формули речовин, відповідні складом їх молекул: (ланцюжок триває відповідають далі)

а) один атом фосфору і три атоми водню; б) один атом азоту і два атоми кисню;

в) два атоми хлору і сім атомів кисню; г) один атом кремнію і чотири атома фтору.

д) два атоми нітрогенуе) дві молекули хлору

Закріплення Рефлексія. Самостійна робота в різнорівневих групах

Тренувальні вправи

Учні працюють у групах по 3-4,пояснюючи друг другу

  1. Запишіть формули речовин, які мають такий склад:
  2. a) 2 молекули водню; b) 3 молекули натрій хлориду;
  3. b) 1 атом Фосфору, 3 атомиГідрогену; c) 2 атома Брому;

c)1 атом Силіцію, 2 атоми Оксигену; d) 2 атоми Хрому, 3 атоми Оксигену;

  1. d) 1 атом Гідрогену, 1 атом Нітрогену, 3 атоми Оксигену; e) 1 атом Мангану, 2 атоми Оксигену

Відповідно до зразка :

2 –проста, неметал, 3 молекули О2, в 1 молекулі- 2 атоми оксигену О,всього 6 атомів О

2О –складна, 2 молекули К2О, в 1 молекулі- К- 2ат, О- 1 ат, всього – К- 4 ат, О – 2 ат.

  1. Дайте характеристику речовин за складом, за алгоритмом:
  1. Хімічна формула;
  2. Проста (метал, неметал) чи складна;
  3. Кількість молекул;
  4. Кількість атомів водній молекулі;
  5. Загальна кількість атомів.

а) 4Н2;            б) 3NH3;    в)10Ca;          г)PbO;          д)5H2O;       е)ZnBr2; ж)4SiO2;         з)3NaOH;      и) Н3PО4;        к)6Mg(NO3)2;      л)2Pb3(PO4)2.

V. Підсумки уроку

Рефлексія. Завершення вправи «Мій настрій». Заповнювання бланків самооцінювання

  • Що саме вам сподобалося на уроці?
  • Що нового ви взнали на уроці?
  • Чи придасться вам ця інформація в житті, чи буде корисна?
VІ. Домашнє завдання

Повторити §7, №1, 2. записи в робочих зошитах — дати характеристики речовин за хімічною формулою: 2N2,  3СО2, додатково —  4Н2СО3, за алгоритмом. Дякую всім за увагу.