Репетиторством, зазвичай, підробляють, а тому і зусиль на якісне виконання обов’язків інколи не вистачає, основне місце роботи ніхто не відміняв… Хоча все більше людей, для яких репетиторство — це основний вид діяльності.

Проте і людина, що має півтори ставки на основному місці роботи, і в репетиторстві може професійно згоріти. Термін професійного «згоряння» застосовується досить часто до професій «людина-людина». Розглянемо його ще раз детально.

Як і згоряння педагогів, психологів, вихователів тощо воно виявляється у емоційному виснажені, деперсоналізації, зниженні особистих досягнень. Емоційне виснаження виявляється в тому, що репетитор відчуває, що мало чого може дати іншим, а тому відокремлюється від людей, переходячи автоматично у стадію деперсоналізації.

Люди стають зайвими, інколи можна почути у школі від учителів «Як би школа була без дітей, то немає кращої школи». На цій стадії репетитор відчуває себе самотнім і ставиться негативно як до себе, так і до оточуючих. Зрозуміло, що подібна установка робить всю діяльність такою, що немає сенсу і значно знижує особисті досягнення.

До характеристик згоряння можна віднести:

  • Втрату мотивації до професійної діяльності;
  • Розвиток негативних установок по відношенню до себе та людей;
  • Відчуття звуження свободи вибору;
  • Зміни у почутті гумору, воно може зникнути зовсім, або набути «чорного» відтінку;
  • Постійне виникнення відчуття, що нічого не відбувається з власної волі, тільки вимушено.

Проблемою є також і те, що мало хто з професіоналів розуміє, що з ним відбувається, йому все здається природнім. Помітити симптоми можна здебільшого зі сторони, а знаходячись в ситуації постійного спілкування з іншими, можна лише запобігати професійному згорянню. В межах професійних тренінгів має відбуватися профілактика побідних станів.

Навчання, і не тільки у тренінгах для репетиторів, дозволяє і тим, хто має педагогічну освіту, і тим, хто не має такої, але знає свій предмет, дозволяє розширити свої горизонти, підвищити свій професійний рівень.

Існують вебінари і майстер-класи з удосконалення наведених вище професійних навичок, але цей дозволяє досить комплексно підійти до вирішення висвітлених аспектів. А також професійні спільноти, наприклад, Клуб репетиторів  , які допожуть вам не тільки підвищити свій професійний рівень, а й уникнути синдрому професійного вигорання.